Prof. Dr. Remzi KILIÇ

Başarılı Olmak

Başarılı olmak, her insan için bir hedeftir. Herkes işinde, mesleğinde, uğraştığı alanda başarılı olmak ister. Başarmak azmetmektir. Başarının sırrı çalışmaktır. Başarmak bir işte sebat etmektir. Yani kararlı, ısrarlı olmaktır. Nice insan tanırız, mesleğinde zirve yapmıştır. Makam ve mevkii sahibi olmuştur. Yahut mesleğinde kariyer yapmıştır. Bu konumu herkesin dikkatini çeker. Özellikle gençler başarılı insanları kendileri için örnek alırlar. Ben de çalışacağım. İyi bir eğitim alacağım. İyi bir öğrenim, sıkı bir kurs, yoğun bir çaba ile kendimi geliştireceğim. Halka, topluma hizmet edeceğim. Yüksek bir makam sahibi olacağım, iyi bir yaşam süreceğim gibi düşünebilir.
Türkiye demokrasi ile çok mesafeler kat etmiştir. Çok sıradan, belki ekonomik olarak en alttan gelen insanlar, gayret ve çalışkanlığı ile en üst makamlara kadar yükselebilmektedir. Biz buna eğitimde, iş ve meslek edinmede fırsat eşitliği diyoruz. Çevremize şöyle bir bakalım. Vali, kaymakam, hakim, savcı, doktor, öğretmen, öğretim üyesi, mühendis olmuş, nice insanlar vardır. Bu kişilerin bir çoğunun anne veya babalarının okumamış, ya da ilkokul mezunu, belki lise mezunu insanlar olduğunu görürüz. Bu durum bize çalıştığımız ve başardığımız taktir de, bizimde istediğimiz yüksek makam ve mesleklere gelebileceğimizi göstermektedir. Biraz çalışmak, dikkatli olmak, arkadaşlarımızdan fazla kitap okumak, biraz memleket ve millet meselelerine kafa yormak yeterlidir.
Önümüzdeki, yahut çevremizdeki başarılı yöneticilere, makam sahibi şahsiyetlere bakacak olursak, bu insanlar aynen bizim gibi kişilerdir. Ancak bunlar hayatlarının, gençlik çağlarında, ya da öğrencilik dönemlerinde disiplinli ve düzenli çalışmış kişilerdir. Biraz ciddiyet, biraz süreklilik, biraz verimli çalışmak, boş vermişlikten uzak durmak, bizi kendiliğinden başarı basamaklarına götürecektir. Herkes eğlence, kahvehane, boş vakit geçirme, televizyon başlarında zaman öldürmekle uğraşırken bizler, okumaya, ödevlerimizi zamanında yapmaya, sınavlara hazırlanmaya, devamlı ve disiplinli olmaya gayret edersek, kesinlikle başarıyı yakalayan insan olacağız demektir. Azıcık farklı olmalıyız. Herkes gezip tozarken, biz çeşitli kitapları okumalıyız. Derslerimize, ödevlerimize ve sınavlarımıza hazırlanmalıyız. Gençlik çağımızı anlamsız meşguliyetler ile öldürmemeliyiz.
Başarılı insan kimdir? Çalışkan insandır. Başarmak elimizdedir. Herşey bize, yani kendimize bağlıdır. Bunun için bahanelere, özel sebepler aramaya gerek yoktur. Zeki insan olmak ayrı şeydir. Bazı insanlar doğuştan zekidir. Ama hiç kimse başarılı insanların hepsinin zeki insanlar olduğunu söyleyemez. Kimi zeki kişiler başarısızdır. Kimileri perişandır. Çok az zeki insan başarılıdır. Oysa başarılı insanların çoğu, düzenli, disiplinli, az da olsa sürekli çalışan insanlardır. O halde başarmak için çalışmak gerekiyor. Çalışma sırasında ise metotlu olmak, yani verimli ve akıllı çalışmak, hatta düzenli olmak gerekir. Usul ve metod çerçevesinde, rehber eşliğinde çalışmayı da, belki buna ilave etmek gerekir. İnsanlar uyurken biz okumalıyız.
Arkadaşlarımız aylak aylak gezerken, biz sınavlara hazırlanmalıyız. Biz gençlik çağımızı kendi geleceğimiz için ve kendi lehimize iyi değerlendirmeliyiz. Sosyal, ilmî ve kültürel faaliyetlere katılmalıyız. Şehrimize gelen bilim insanlarının, uzmanların hazırlanarak sunduğu etkinliklere kesinlikle katılmalıyız. Bu toplantılar bize yeni ufuklar açabilir. Başarılı olmak için şartları kendimiz oluşturmalıyız. Hiçbir şey kendiliğinden olmaz. Durup yahut oturup fırsat beklememeliyiz. Çalışanla duran, üretenle yan gelip yatan bir olmaz. Çalışmayı yaşam tarzı haline getirmek, bundan zevk almak gerekir. Hep çevremizdekilerden bir kaç adım önde olmaya bakalım. O zaman başarılı ve iyi şartlarda yaşayan ve toplumu yöneten makam sahibi kimseler arasına girebiliriz. Unutmayalım ki, vatan ve millet başarılı kimselerin omuzları üzerinde yükselmektedir.

1 Comment

  1. Fatih KARACA

    çok haklısınız hocam bende kendime sizin gibi şahsiyetleri örnek alıyorum.her başarılı insan örnek alınmaz tabi beni idolüm sizsiniz bende sizin gibi başarılı bir akademisyen olmak istiyorum.

    Reply

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.